2016 Avrupa Kupası Evsahibi Hangi Ülkeydi?

Uzun bir aradan sonra ilk kez Avrupa Kupası organizasyonuna katılacak olan Türkiye, 10 Haziran’da başlayacak olan turnuva ile şampiyonluğa koşacak. Rakiplerimiz arasında bulunan 2016 Evrupa Kupası ev sahibi ülke Fransa ile Türkiye dahil daha 22 takım bu yıl turnuvaya katılacak.

Organizsyonu başlatacak ilk maç organizasyonu yönetecek olan Fransa ile Romanya arasında 10 Haziran 2016’da oynanacak. Türkiye ise ilk rakibi Hırvatistan ile 12 Haziran’da sahaya çıkacak.

Maçların  yapılacağı 12 ayrı stadyum için genişletme ve geliştime hazırlıkları sürüyor. Paris’te iki stadyum organizasyona özel genişletme yapılıyor. Ülkemizin ilk olarak oynayacağı Hırvatistan – Türkiye maçı Paris’te bulunan Parc des Princes stadyumunda yapılacak.

avrupakupasi-2016-19

Ev Sahipliği Yapacak Takım

2016 Avrupa Kupası organizasyonunu yönetmek için 3 ayrı ülke oylamaya çıktı. Bu ülkeler Türkiye, İtalya ve Fransa. İlk eleme oylamasında 23 oy alarak ev sahipliğine veda eden İtalya sonrası Türkiye ve Fransa arasında yapılan oylamada organizasyon Fransa’ya verildi.

Türkiye yalnızca bir oy ile ev sahipliğine veda ederken Fransa bu yıl 3. kez organizasyonu yöneten ülke olacak.

Turnuvaya ilk olarak Fransa’da yapılacak olan ilk eleme turu ile başlanacak. İlk eleme turu için yapılan torba kura çekimi ile 24 takım dörderli halde 6 ayrı gruba ayrıldı ve ülkemiz 4. grupta yer alıyor.

D Grubu Takımları

2016 Avrupa Kupası nerede ve ne zaman yapılacak belirlendi. Ülkemizinde katıldığı organizasyonu bu yıl yine Fransa yönetiyor. A grubunda yer alan Fransa İlk maçını Romanya ile kendi sahalarında oynayacak. Diğer rakipleri ile Arnavutluk ve İsviçre.

Ülkemiz ise şampiyonluk maçlarının ilk eleme turundan D grubunda yarışacak. İlk maçımız Hırvatistan ile 12 Haziran’da rakip takım Fransa’da oynanacak. İlk eleme turu ikinci karşılaşma İspanya ile 17 Haziran günü 22:00’da ve son karşılaşma 21 Haziran günü 22:00’da Çek Cumhuriyeti takımı ile yapılacak.

Tükiye’de bu yıl maç yayının hangi kanal tarafından yapılacağı hala konuşulan konular arasında. Televizyon kanallarında yayınlanacağı açıklandıktan birsüre sonra özel kanallarda yayın yapılacağı konuşuluyor.